Hiperbarik Oksijen Ünitesi

Basınç odası HAUX marka, STAR 2200 model 12+2 kişilik olup, çift bölme olması sayesinde tedavi esnasında giriş çıkışa olanaklı bir modeldir. Orijinal sedye sistemi sayesinde yatan hasta alımına uygundur. Sedye ile hasta alımında tıbbi ekibe sedyenin tek tarafında 1.5 metre genişliğinde hareket alanı vermeye müsait olduğundan dünyanın en çok tercih edilen kabinidir. Kabin içinde hastalar ayaklarını ileri uzatarak rahat bir şekilde tedavilerini olabilirler. Kabin içi görüntüleme ve kapalı devre ses sistemi mevcut olup, bu sayede hastalar dışarıdan sesli ve görsel takip edilebilirler. Kullanmış olduğumuz kabin sipariş üzerine 2003 yılında üretim bandına konmuş olup, 2004 yılında kliniğimize firma tarafından monte edilmiştir. Kabinin tüm yan üniteleri de (kompresörler, klima, ısıtma, oksijen akış, egzoz, yangın için yüksek basınç tankları vs gibi sistemler ile akış boruları) Aynı firmadan tedarik edilmiş ve montajı firmaca yapılmıştır.Tüm sistem Alman Sağlık ve Türk Sağlık Bakanlıklarının standartlarına uygundur. Tüm dünyada kabul edilen en yüksek güvenlik standardı (Alman TÜV-CERT)bu kabini üreten firma tarafından belirlenmiştir. Depremlerde oluşan gazlı gangren vakalarında hayat kurtarıcı olduğundan isteğimiz üzerine dışarıdan hiç enerji kullanmadan 2 gün sürekli çalışabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bu sebeple elektrik kesintisi gibi enerji kesintilerinde tedavi aksamadan devam edebilir. Üretici firmanın Türkiye de montaj dahil anahtar teslimi yapmış olduğu ilk kabindir ve halen Türkiye de üretici firma HAUX’un garantisinde olan 3 kabinden biridir.

Ünite ve kompresör hava sistemi temizliği sorumlularınca, yani basınç odası teknisyenlerince yapılır. 

Kabin içine basınç yükseltmek için verilen hava klinik içinde yer olan teknik odadan alınarak kapalı sistemle tüplere basılır. Bu oda için kullanılan havalandırma sistemi tek başına çalışan bir sistemdir, hepa filtresi vardır. Ayrıca kompresörler çift olup Haux ve Bauer markadır ve sistemin süre kontrollü kendi mikroorganizma filtresi de vardır. Bu sistem oto kontrolü olan bir sistemdir, filtreleri süreli çalışır ve bu sayede filtre ömrü bittiğinde sistem kendini kilitleyerek hava güvenliğini sağlar.

Kabin içi her seans sonrası zemin temizliği yapılır ve her akşam genel temizlik yapılır, genel temizlikte etkisi 36 saat devam eden hijyen ürünleri (sekusept pulver) kullanılır. Her ay sonu klima sistemi Wurth klima dezenfeksiyon solüsyonu ile temizlenir ve ayda bir kez ise kabin içindeki tüm hava sisteminin tüm parçaları sökülerek hijyenik solüsyonlara yatırılarak temizlenir.

HBO Tedavisine alınan hastalara kabin içinde kullanmak için maske tarafımızca verilir. Bu maskeler ve hortumları her hastaya ayrı kullanılır. Karışmanın engellenmesi için tedaviye başlayan her hastaya ayrılan maske hasta ismiyle kolay çıkmayan etiketle etiketlenir ve her tedavi sonrası dezenfekte edilerek teknik odada bekletilir. Bu maskeler yeni hastaya kullanılmadan önce sekusept pulver dezenfektan içinde tüm gece bekletilerek ayrıca temizlenir. İsteyen hastalara bireye özel maske temin edilir.

Kabin amiri her tedavi başlangıcında hastayı kabine kendi yerleştirir ve ilk dalışı beraber yapar. Dalış öncesi herkesi rutin uyararak güvenliği sağlar.