Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Kullanıldığı Hastalıklar

Bazı hastalıklarda hiperbarik oksijen tedavisi tek başına acil tedavi yöntemi olarak kullanılırken(karbonmonoksit zehirlenmeleri ve dalgıçlardaki vurgun hastalığında olduğu gibi) bazı hastalıklarda da diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılır(iyileşmeyen yaralar, ani işitme ve ani görme kayıplarında, kemik iliği iltihaplarında olduğu gibi).

 
Hiperbarik oksijen tedavisi sıklıkla şu hastalıklarda kullanılır:
 

1.İyileşmeyen yaralar(şeker hastalarının ayak yaraları, Buerger hastalığındaki yaralar, venöz ülserler vb): Şeker hastalığında, aterosklerozda ve damar hastalıklarına bağlı olarak bacaklara giden kan akımının eksikliğinde bacaklarda yaralar oluşabilir. Geleneksel tedavi yöntemleriyle bacağın kesilmesinin önerildiği olgularda hiperbarik oksijen tedavisi bacağı kurtarabilir.

2.Enfekte yaralar: Antibiyotik tedavisi ile iyileşmeyen çok ciddi enfeksiyonlarda, hiperbarik oksijen tedavisi vücudun savunma mekanizmalarını uyararak iyileşmeye yardımcı olur.Gazlı gangrende ise bakterilerin toksinlerini etkisiz hale getirerek iyileşmeyi sağlar.

4.Yatak yaraları: Yatalak hastalarda yatak yaraları kuyruk sokumu kemiklerine de zarar verebilen önemli problemlerdir. Hiperbarik oksijen tedavisi ile yatak yaraları tedavi edilebilir.

5. Kafa kemikleri, sternum ve vertebraların akut osteomyelitleri  

6. Kronik refrakter osteomyelit

7. Crush yaralanması, kompartman sendromu ve diğer akut travmatik iskemiler

8.Yanık 

9. Tutması şüpheli cilt flepleri ve greftleri 

10.Radyasyon nekrozu: Kanser tedavisi için uygulanan radyoterapiden etkilenen kemik ve yumuşak dokuların iyileşmesi için hiperbarik oksijen tedavisi kullanılabilir. 

11. Karbonmonoksit(şofben, soba, doğalgaz vb. zehirlenmeleri), akut duman inhalasyonu: Hiperbarik oksijen tedavisi zehirli gazların vücuttan atılmasını sağlar. 

12.Ani işitme ve ani görme kayıplarında  

13.Anoksik ensefalopati

14.Dekompresyon hastalığı(vurgun)

15. Hava ve gaz embolisi